... evo još slika ...Jedinu stvar koju sam morao kupiti su UV LED diode. Sve ostalo je zadovoljilo jedan od uvjeta:
- da je napravljena od dijelova pronađenih u radionici (ništa ne kupovati!)Tako da bila kakva priča o staklu gubi smisao
Zalemljene na 2 standardne univerzalne kineske jeftine pločice:


Riječ je o 202 UV LED diode (2 fale i čekam da stignu sa ebaya). Spojene su u seriju po 4 LED-ice. I kao takve trebaju ukupno 1A struje (20mA po serijskom spoju) da bi zasjale u punom sjaju. Za ove diode potrebno je da imaju barem 3000 mCd i što manju valnu duljinu. Navodno ove imaju 5000 mCd, ali ne vjerujem, jer kinezi vole davati krive informacije. Pogotovu na eBayu.
Potom je sve stavljeno na donji poklopac:

I onda kad se to sklopi:

Vužgi ga Blaž!

Napomena:
nemojte gledati direktno UV svjetlo!
Dok se sa fotopostupkom radi u mrklom mraku, stavih jedno 6 crvenih koje će svijetliti ne bi li vidio namjestiti pločicu na foliju. Crveno svjetlo ne šteti fotolaku.

Kako nije dobro gledati u UV svjetlo, stavih i jedan sigurnosni prekidač. Tj, u onom trenutku dok je poklopac podignut, UV LED ne svijetli, a uključuju se crvene LED-ice:

Naravno, ožičenje između LED-ica i elektronike ide vani po "kanalici"


Te je uslijedio prvi test sa izradom. I zaključih da su najbolji rezultati osvjetljavanja između 3 i 7 minuta. Ja ih držim 6 za svaki slučaj.
Kako je naporno gledati na sat/mobitel, k'o pravi DIY-er odlučih staviti timer, upravljan mikrokontrolerom. Shemu , pločicu i opis nađoh ovdje:
http://www.electronics-lab.com/projects ... imers/005/" target="_blank
Unuitarnja elektronika spremna za ožičenje:

Vanjske "igračke":

I tu sam stao. Čeka se frenda da mi natoči hex file u PIC. A on prezaposlen. Pa dijete, pa žena. Prvi mačići izgledaju ovako:

Daju se dosta tanke linije raditi i ravne su. Na jednoj pločici je dosta loše isprintata folija pa je svjetlo probilo. Toner je slab na laserskom printeru.
Dodatak (nema veze sa ovom kutijom):Negdje u jednom od postova je Khadghar spomenuo da mu se pločice u kiselini kupaju duže nego li on u moru. Da bi skratio vrijeme potrebno je tekućinu zagrijati na nekih 40-ak stupnjeva. Zgodan trik kako to postići je spajanje otpornika snage na napon, te ga ugnijezditi između alu profila. Konkretno, pustim kroz njega nekih 1,5 A i na "konstrukciju" stavim kadicu nek se lagano čvrčka. Postignem daleko brži rezultat.


Eto toliko!