PCB Exposure Box

Re: PCB Exposure Box

PostPostao/la Edison » Uto kol 27, 2013 8:14 pm

s@ki napisao:Ako se "konkurencija" može pomoći sa količinom od jedne pločice u mjesec dva koje "prodam", samo naprijed.
no možda bolje da šutim.... :whistle:


Uhhh, jadan... nemas posla. Moram naruciti neke free samples, bar da imas sto raditi... ;)
A jednom ces se i obogatiti, mlad si, buducnost je pred tobom... :dance:
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: PCB Exposure Box

PostPostao/la deleted user » Uto kol 27, 2013 8:16 pm

Samo polako i strpljivo i skupit ce se za Golfa! ;)
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: PCB Exposure Box

PostPostao/la mishox » Uto kol 27, 2013 8:26 pm

Edison: moguce. Nisam probao. Imao sam samo plexija u radionici i stavio. Pokazalo se da je dobar, linije su ravne.
A i bojim se da ste malo zabrijali :). Svjetlo led dioda svejedno prolazi. Folija je ta koja daje ostar rub. Svjetlo ne crta po plocici.
A mozda i grijesim.
Zadnja izmjena: mishox; Uto kol 27, 2013 8:29 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
---------------------
http://www.misho.info
Avatar korisnika
mishox
 
Postovi: 222
Pridružen: Uto srp 02, 2013 10:49 am
Lokacija: Zagreb

Re: PCB Exposure Box

PostPostao/la s@ki » Uto kol 27, 2013 8:29 pm

Edison napisao:
s@ki napisao:Ako se "konkurencija" može pomoći sa količinom od jedne pločice u mjesec dva koje "prodam", samo naprijed.
no možda bolje da šutim.... :whistle:


Uhhh, jadan... nemas posla. Moram naruciti neke free samples, bar da imas sto raditi... ;)
A jednom ces se i obogatiti, mlad si, buducnost je pred tobom... :dance:



pizdek :P :lol:
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: PCB Exposure Box

PostPostao/la Edison » Uto kol 27, 2013 8:43 pm

mishox napisao:A i bojim se da ste malo zabrijali :). Svjetlo led dioda svejedno prolazi. Folija je ta koja daje ostar rub. Svjetlo ne crta po plocici.
A mozda i grijesim.


A sto crta po plocici koja je foto-osjetljiva, ako nije svjetlo?

Kroz film bi zrake svjetla trebale proci okomito na film i plocicu. Sto manje difuzije - to bolje.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: PCB Exposure Box

PostPostao/la Dean » Uto kol 27, 2013 8:47 pm

Za to se u stvari koristi što deblje kristalno staklo, nikako difuziono...
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: PCB Exposure Box

PostPostao/la mishox » Uto kol 27, 2013 8:54 pm

Edison: misljenja sam da nikad ne prolazi okomito. Rijec je o svjetlu LED dioda od kojih svaka baca svjetlo u okolinu pod kutem 20 stupnjeva. Hocu reci, nije laser pa da okomito "crta". Ne treba zanemariti niti refleksiju od okolnih stranica ;).
Mozda polarizirano staklo bi imalo smisla.
Ne znam, nekako mi to sve ne drzi vodu da li pleksi, staklo, ovo, ono. Vjerojatno ste u teoriji u pravu ali ovdje je rijec o kutiji i diodama smjestenim duboko u nju.
Zadnja izmjena: mishox; Sri kol 28, 2013 10:21 am; ukupno mijenjano 2 put/a.
---------------------
http://www.misho.info
Avatar korisnika
mishox
 
Postovi: 222
Pridružen: Uto srp 02, 2013 10:49 am
Lokacija: Zagreb

Re: PCB Exposure Box

PostPostao/la davorin » Uto kol 27, 2013 8:55 pm

Zbog najboljeg propuštanja UV-spektra i njemu bliskih valnih dužina, najbolje je kvarcno staklo. Koristi se u solarijima, pa ga je kadkada moguće pronaći čitavog na otpadima kad se rashoduje kakav uređaj za "kvarcanje", što je i drugačiji izraz za sunčanje.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 7233
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: PCB Exposure Box

PostPostao/la mishox » Sri kol 28, 2013 9:58 am

... evo još slika ...

Jedinu stvar koju sam morao kupiti su UV LED diode. Sve ostalo je zadovoljilo jedan od uvjeta:
- da je napravljena od dijelova pronađenih u radionici (ništa ne kupovati!)
Tako da bila kakva priča o staklu gubi smisao :lol:

Zalemljene na 2 standardne univerzalne kineske jeftine pločice:

Slika

Slika

Riječ je o 202 UV LED diode (2 fale i čekam da stignu sa ebaya). Spojene su u seriju po 4 LED-ice. I kao takve trebaju ukupno 1A struje (20mA po serijskom spoju) da bi zasjale u punom sjaju. Za ove diode potrebno je da imaju barem 3000 mCd i što manju valnu duljinu. Navodno ove imaju 5000 mCd, ali ne vjerujem, jer kinezi vole davati krive informacije. Pogotovu na eBayu.
Potom je sve stavljeno na donji poklopac:

Slika

I onda kad se to sklopi:

Slika

Vužgi ga Blaž!

Slika

Napomena: nemojte gledati direktno UV svjetlo!

Dok se sa fotopostupkom radi u mrklom mraku, stavih jedno 6 crvenih koje će svijetliti ne bi li vidio namjestiti pločicu na foliju. Crveno svjetlo ne šteti fotolaku.

Slika

Kako nije dobro gledati u UV svjetlo, stavih i jedan sigurnosni prekidač. Tj, u onom trenutku dok je poklopac podignut, UV LED ne svijetli, a uključuju se crvene LED-ice:

Slika

Naravno, ožičenje između LED-ica i elektronike ide vani po "kanalici" :)

Slika

Te je uslijedio prvi test sa izradom. I zaključih da su najbolji rezultati osvjetljavanja između 3 i 7 minuta. Ja ih držim 6 za svaki slučaj.
Kako je naporno gledati na sat/mobitel, k'o pravi DIY-er odlučih staviti timer, upravljan mikrokontrolerom. Shemu , pločicu i opis nađoh ovdje:

http://www.electronics-lab.com/projects ... imers/005/" target="_blank

Unuitarnja elektronika spremna za ožičenje:

Slika

Vanjske "igračke":

Slika

I tu sam stao. Čeka se frenda da mi natoči hex file u PIC. A on prezaposlen. Pa dijete, pa žena. Prvi mačići izgledaju ovako:

Slika

Daju se dosta tanke linije raditi i ravne su. Na jednoj pločici je dosta loše isprintata folija pa je svjetlo probilo. Toner je slab na laserskom printeru.


Dodatak (nema veze sa ovom kutijom):

Negdje u jednom od postova je Khadghar spomenuo da mu se pločice u kiselini kupaju duže nego li on u moru. Da bi skratio vrijeme potrebno je tekućinu zagrijati na nekih 40-ak stupnjeva. Zgodan trik kako to postići je spajanje otpornika snage na napon, te ga ugnijezditi između alu profila. Konkretno, pustim kroz njega nekih 1,5 A i na "konstrukciju" stavim kadicu nek se lagano čvrčka. Postignem daleko brži rezultat.

Slika

Slika

Eto toliko!
---------------------
http://www.misho.info
Avatar korisnika
mishox
 
Postovi: 222
Pridružen: Uto srp 02, 2013 10:49 am
Lokacija: Zagreb

Re: PCB Exposure Box

PostPostao/la s@ki » Sri kol 28, 2013 10:13 am

:dance:
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost