Odmah na početku sam napisao da je to MOJE mišljenje proisteklo iz nekakvog ipak, tek skromnog iskustva.
Nikako ne želim dovoditi u pitanje to što je Ilimzn napisao, niti rušiti ičiju nadu u to da su najjeftinije stvari i najbolje (poput HR javne nabave npr.
Zgodno je (već i na internetu) detaljnije pročitati ponešto, umjesto samo torbati šeme
Npr: jedan citat iz Wikipedije gdje se je netko jako potrudio vrlo detaljno opisati kondenzatore (između ostalog) koji objašnjava X i Y kondenzatore.(dovoljno je samo u Googlu napisati FILM CAPACITORS, ili samo CAPACITORS. Samo FILM će dovesti na možda zanimljivije stranice ali tu nema uglavnom ništa o kondenzatorima
Film kondenzatori :
citat iz dijela o RFI i EMI kondenzatorima :
Electromagnetic Interference (EMI) or Radio Frequency Interference (RFI) suppression film capacitors, also known as "AC line filter safety capacitors" or "Safety capacitors", are used as crucial components to reduce or suppress electrical noise caused by the operation of electrical or electronic equipment, while also limited providing protection against electrical shocks.
A suppression capacitor is an effective interference reduction component because its electrical impedance decreases with increasing frequency, so that at higher frequencies they short circuit electrical noise and transients between the lines, or to ground. They therefore prevent equipment and machinery (including motors, inverters, and electronic ballasts, as well as solid-state relay snubbers and spark quenchers) from sending and receiving electromagnetic and radio frequency interference as well as transients in across-the-line (X capacitors) and line-to-ground (Y capacitors) connections. X capacitors effectively absorb symmetrical, balanced, or differential interference. On the other hand, Y capacitors are connected in a line bypass between a line phase and a point of zero potential, to absorb asymmetrical, unbalanced, or common-mode interference.
RFI/EMI suppression with X- and Y-capacitors for equipment without and with additional safety insulation .......
itd. itd.
Očito je da osim čiste kapacitivne komponente imaji još neku
Hoće li to utjecati i kako na signal u skretnicama npr, ili kao vezni kond, "ne bi se mešal" ali ja nekako radije ostajem na "standardnim" po mogućnosti okruglim (
Da ne bude zabune, sve ovo se odnosi na X i Y film kondenzatore.
Nekada su se proizvodili takvi kondenzatori koji su imali integrirani otpornik ili induktivitet, a na njima je to i pisalo.
U zadnje vrijeme je tehnologija vjerojatno to riješila na bolji način.
O film kondenzatorima inače, sve najbolje.
I među njima postoje mnogi tipovi, tehnologije i materijali koji nisu bez veze takvi kakvi su.
Zato nije dobro sve to svoditi pod jedno.
A mi se uhvatili baš X2, valjda zato što ih ima u svakom switcheru i ništa ne koštaju


