D3A + 6A3 PSE

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la grunf » Ned lip 09, 2024 9:39 pm

kaligula napisao:Za pobudu je odabrana D3A u triodnom spoju s anodnim CCS-om.
Naponom na CCS-u od +400VDC i anodnom strujom 26mA, pojačanje je cca 70 puta što je dovoljno za punu pobudu.
A za CCS koristim dva DN2540N5 u slijedećem spoju...

Snimka zaslona 2024-06-09 085228.png

Treba podesiti Rx da se dobije struja 26mA, a neznam formulu za izračun Rx-a.


po meni bi se poboljšanje ovog CCS- a ipak najviše čulo u ukupnom zvuku, DN2540 može proći ali danas ima puno boljih rješenja kao ovo na donjoj slici , bit je zamjeniti donji DN2540 ili ga spojiti kao i BSS159 u ovom primjeru , DN2540 će inače raditi u nepovoljnom području sa vrlo malim Vds-om a koji je za DN minimum 15tak volti a u obzir treba uzeti i veći kapacitet DN2540 prema nekim drugim depeltion mosfetima , umjesto donjeg mosfeta se može koristiti i jfet ali mali depletion mosfeti poput BSS139,BSS159, BSP129 i sličnih se ponašaju puno bolje od jfetova na ovoj poziciji

btw, meni su inspiracija bili Bartolini članci o CCS-ovima gdje je on za donji mosfet koristio jfet koji sam ja kasnije zamjenio sa malim depletion mosfetima , BSS159 se tu pokaza odličan sa kapacitetom ravnim 2SK170 ali mu treba dati malo veći Vds šta se lako postigne sa množiteljem Vgs-a (megaomski otpornici)
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: grunf; Ned lip 09, 2024 10:30 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 3014
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la pinco » Ned lip 09, 2024 9:46 pm

Ja bi bija oprezan oko sekundara trafa, nevidin smisla linearnoga napajanja i onda knap ulazni napon. Radije ostavit nekolko izvoda sekindara da nebi bilo kukanja.
Dodavanje priviše kapaciteta ne pomaže puno, ako se ide na kvalitetno rješenje biće grijanja.
Mora se pridvidit najgora situacija, i ne gledat efektivni napon prije regulatora, nego najnižu točku pile rippla.
Avatar korisnika
pinco
 
Postovi: 680
Pridružen: Sri tra 10, 2013 7:35 pm

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la tom_hifi » Pon lip 10, 2024 9:13 am

grunf napisao:
kaligula napisao:Jel to Grunfe tvoja pretpostavka da bi moglo biti problema?


po meni je puno lakše boriti se sa 100Hz nego Khz ili još gore MHz koje SMPS mogu puštati okolo i to ne samo direktno kroz svoj izlaz nego samog zračenja SMPS-a , u obzir treba uzeti i ne baš veliku pouzdanost prema linearnim napajanjima


Kakva "nepouzdanost" ... kod mene rade bez ikakvih problema od prvog dana + što je sve mjereno na R&S UPL-u itd itd. Za takve veće cijevi i koje trebaju puno više ampera, svičere bih uvijek birao. Naravno da postoji brdo opcija i drukčijih rješenja, ali po meni bi svatko to trebao odabrati u startu i držati se toga. :)

Kaligula, samo naprijed.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5458
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la grunf » Pon lip 10, 2024 9:32 am

tom_hifi napisao:
grunf napisao:
kaligula napisao:Jel to Grunfe tvoja pretpostavka da bi moglo biti problema?


po meni je puno lakše boriti se sa 100Hz nego Khz ili još gore MHz koje SMPS mogu puštati okolo i to ne samo direktno kroz svoj izlaz nego samog zračenja SMPS-a , u obzir treba uzeti i ne baš veliku pouzdanost prema linearnim napajanjima


Kakva "nepouzdanost" ... kod mene rade bez ikakvih problema od prvog dana + što je sve mjereno na R&S UPL-u itd itd. Za takve veće cijevi i koje trebaju puno više ampera, svičere bih uvijek birao. Naravno da postoji brdo opcija i drukčijih rješenja, ali po meni bi svatko to trebao odabrati u startu i držati se toga. :)

Kaligula, samo naprijed.


Kod mene na poslu SMPS prave najviše problema i to baš zbog nepuzdanosti bez obzira šta je tu riječ o profi napajanjima i opet crkavaju, ništa novo kako bi inače prodali nove ,zanimalo bi me da radi svaki dan po 6 sati minimalno koliki bi bia rok trajanja


A šta se mene tiče ja dok god ima bakra pod normalnim cijenama ja bi se uvik odlučia za klasično napajanje pa šta god mjerni instrumenti govorili , nije SMPS-u misto u hi-fi-u bar za sad (za PA je još Ok)
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 3014
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la pinco » Pon lip 10, 2024 9:48 am

Problem je šta pravilno projektirani linearni ispravljaći dosta griju. Svak će nać optimalno rješenje za sebe. Kolko je spreman ić u kompromise, jel na kraju je sve kompromis...
Nekako mi je svetogrđe stavit u cijevaša smps :lol:
Avatar korisnika
pinco
 
Postovi: 680
Pridružen: Sri tra 10, 2013 7:35 pm

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la kaligula » Pon lip 10, 2024 1:14 pm

Edison napisao:Dodaj jedan trafo samo za grijanje. Svaka izlazna cijev ti trosi 1A, D3A oko 300mA. Treba ti trafo od 8,5V/9A ili 80VA. Dobro filtriras i razdvojis na 5 regulatora 7806 i njih montiras na hladnjak. Trebalo bi biti bolje od switchera, ali zauzme malo vise prostora...


A zašto pet stabilizatora?
Vjerovatno si mislija na 7805 koji je za struju 1,5A, pa može napajati samo jedan grijač 6A3.
Mogu upotrebiti LT1085 ili sl. On je za struju 7A. Tako mogu povezati grijače izlaznih lampi u paralelu.
A za D3A jedan stabilizator za obe lampe.
Ništa ne radi šta neznaš kako radi!
Avatar korisnika
kaligula
 
Postovi: 425
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:03 am
Lokacija: Rijeka

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la Jingo! » Pon lip 10, 2024 6:04 pm

Lt1085 za veću struju vjerojatno mora ići još tranzistor, tak sam koristio sa lm317 veće struje,lt1085 sa strujom 1,2A grije se do 55 stupnjeva sa manjim hladnjakom s obzirom da mi je Ac 12v, ima ih raznih fiksnih i promjenjivih
Jingo!
 
Postovi: 65
Pridružen: Uto pro 14, 2021 8:02 pm

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la Edison » Pon lip 10, 2024 9:55 pm

kaligula napisao:
Edison napisao:Dodaj jedan trafo samo za grijanje. Svaka izlazna cijev ti trosi 1A, D3A oko 300mA. Treba ti trafo od 8,5V/9A ili 80VA. Dobro filtriras i razdvojis na 5 regulatora 7806 i njih montiras na hladnjak. Trebalo bi biti bolje od switchera, ali zauzme malo vise prostora...


A zašto pet stabilizatora?
Vjerovatno si mislija na 7805 koji je za struju 1,5A, pa može napajati samo jedan grijač 6A3.
Mogu upotrebiti LT1085 ili sl. On je za struju 7A. Tako mogu povezati grijače izlaznih lampi u paralelu.
A za D3A jedan stabilizator za obe lampe.


Ma da ja radim stavio bi ih 6, svaki za svoju cijev. Ali moze i jedan zajednicki za dvije D3A. Najlakse je tako, svaka cijev ima svoj regulator. Sve ih nanizes na dovoljno velik rebrasti hladnjak. Mislio sam na 7806, jer ti treba napon od 6V (nazivno je grijanje 6,3V ali radit ce dobro i na 6V i cijevi ce duze trajat). LT1085 i jaci regulatori cesto znaju biti laznjaci, a 7806 se ne isplati lazirat. I lakse je ohladiti 5x7806, nego 2xLT1085, iako disipiraju isto (mozes bolje razvuci dodirnu povrsinu). Tih 7806 ima vise tipova pa bi ti trebali oni barem za 1,5A.

Pinco se boji da je sekundar od 8,5V na granici, pa mozes traziti 9V. Bit ce malo vise temperature za potrosit... Po meni ne bi trebalo biti problema jer sam stavio "strujno bogat" sekundar za 9A, ali mozes traziti izvode za 8,5-9-9,5V pa si i vise nego siguran...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la Bepone » Uto lip 11, 2024 9:23 am

pinco napisao:Mora se pridvidit najgora situacija, i ne gledat efektivni napon prije regulatora, nego najnižu točku pile rippla.

Tocno. Ali za to treba imat osciloskop..i znat ca se treba radit i mjerit.

Skrivenii detalji su: treba gledat slucaj 220V mreze i da je ulazni naponski oblik regulatora tj donja tocka ripplea minus potrebna izlazna vrijednost reg. napona veca od "dropout" vrijednosti za taj regulator.
Bepone
 
Postovi: 5942
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: D3A + 6A3 PSE

PostPostao/la Bepone » Uto lip 11, 2024 9:26 am

Vidio sam i da se u temi spominje 7A regulator. Bas bi htio vidjet prakticnu realizaciju.. i rezultate .:mrgreen: . Pa ako se more poc u tom smjeru .
Bepone
 
Postovi: 5942
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju