High Voltage attenuator (voltage divider)

High Voltage attenuator (voltage divider)

PostPostao/la tom_hifi » Pon ruj 16, 2013 9:58 am

Ponukan mjerenjem istosmjernog i izmjeničnog visokog napona, zanima me dal se može napraviti "jednostavni" djelitelj napona pomoću otpornika, i za AC i za DC? Vrijednosti otpornika bi bile u Mohm-ima.

Znači, nešto ovako:

Slika

Ukoliko R1=R2, čisto je jasno da Vout=1/2*Vin, znači, pola ulaznog napona. Dal ista ta stvar vrijedi i za AC? Na wikipediji piše da za mjerenje visokog napona (ne piše koliko visokog), je potreban kapacitivni djelitelj, no, on, pretpostavljam ne pušta DC ulaz, jelda?

Vout=Vin * C1/C1+C2.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5458
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: High Voltage attenuator (voltage divider)

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon ruj 16, 2013 10:26 am

Evo članka kojeg sam već stavio na forum,pa neka se nađe i u ovoj temi.
http://www.repairfaq.org/sam/hvprobe.htm#shvtoc
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 6187
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: High Voltage attenuator (voltage divider)

PostPostao/la tubeman » Pon ruj 16, 2013 10:47 am

Mali offtopic, pa molim admina da ga sutra obriše :)

Prvo, pozdravljam Khadgarovu inicijativu, ali imam par prijedloga:
U ovoj rubrici bi bilo dobro postavljati žive i isprobane stvari, što podrazumijeva da budu i napravljene.
Znamo što je internet, i ne bi bilo dobro podrazumijevanje bilo čijih pisanja po netu. To ionako svatko zna pronaći.
Google nije bauk nikome :) :) :).
Za ovakve internetske "reference" bi se mogao otvoriti neki topic (može i ovdje) i tu okačiti zanimljive linkove, i to samo provjerenih referenci.
Internet je pun maštarija i wannabe projekata koji nikada nisu radili i nikada neće.

I još jedna stvar, U prethodnom topicu postoji nedovršena situacija.
Ne bi se smjelo događati da se započne pedeset tema, jer onda nitko nema volje sudjelovati i "hvatati" nečije greške.
Ako "projekt" nije dovršen, ili ga se ne namjerava dovršiti, onda tu nema što raditi.
Daklem, treba popraviti pločicu, barem u toliko da odgovara tekstu (Sakijeva primjedba je bila dobronamjerna i potrebna ali ne i ključna), zalemiti dijelove, upogoniti sklop i napraviti nekakvu evaluaciju tipa kvalitete napona, opterećenja, nekakvih hintova i sl.
Sigurno da će biti stvari koje treba popraviti, ali na kraju se mora vidjeti i opisati gotov uređaj, pa makar se radilo o triviji poput ovakvih stabilizatora.
Tek tadaga možemo nazvati pomagalom koje zaslužuje mjesto u ovoj temi.
Želimo vidjeti gotov uređaj koji radi, po mogućnosti debugiran.
Želja za brzim punjenjem tema ne bi smjela ugrožavati sadržaj, pogotovo ne u temi koja bi trebala biti neka referenca i pomoć.

Khadgar je u jednoj temi lijepo dao popis referenci (mada ne pucaju sve na pravo mjesto) :) , i to bi trebala postati praksa.
Nije sramota preuzeti nečiju šemu ili ideju, ali je lijepo i fer negdje spomenuti autora i (ili) izvor i (ili) postaviti link na stranicu.
Isto tako bi se i mi mogli osjećati "taknuti" kada bismo vidjeli "svoj" projekt negdje drugdje, pogotovo ako se na njemu pokušava pribaviti neka korist :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3130
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: High Voltage attenuator (voltage divider)

PostPostao/la s@ki » Pon ruj 16, 2013 11:20 am

opičio tubeman odgovor u krivi topić ako se ne varam pa ga selim u odgovarajuću temu, samo molim da mi tubeman prije potvrdi jesam li u pravu :D

mislim da je odgovor išao na onaj power supply ?
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: High Voltage attenuator (voltage divider)

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon ruj 16, 2013 11:23 am

i na power supply i na dio o VN sondi u brbljaonici i na moj copy+paste o šelaku. :lol:

P.S.
onaj moj psu je zalemljen i isproban, jedino ga pcb hebe. :D

uglavnom i moj post možeš brisati.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 6187
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: High Voltage attenuator (voltage divider)

PostPostao/la tubeman » Pon ruj 16, 2013 11:31 am

s@ki napisao:opičio tubeman odgovor u krivi topić ako se ne varam pa ga selim u odgovarajuću temu, samo molim da mi tubeman prije potvrdi jesam li u pravu :D

mislim da je odgovor išao na onaj power supply ?



Ma, spada u brbljaonicu, ali ga tamo nitko neće ozbiljno shvatiti :)
Zato sam na početku napisao da ga brišeš sutra ili kada ga ponetko i pročita :) :)
Što se mene tiče, može odmah :)
Ne treba ga niti seliti.

Odgovor ide na sve :) :)

Ako uređaj radi, onda treba (barem tako mislim) odmah napisati i poslikati sve.
Tako neće biti odgovora na svaki post, osim ako nije cilj ostvariti što veću "popularnost" posta :mrgreen:
Druga stvar je, ako se radi o razvoju uređaja koji može potrajati.

Ali, dosta više razvlačenja ;) :naughty:
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3130
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska


Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju