(Pri)ručna motalica

Re: (Pri)ručna motalica

PostPostao/la sonny » Pet tra 25, 2014 10:05 pm

Eto vidiš ti kakvi su to manijaci :lol:
A mjere, ništa ?

Navojna šipka je M12, promjer nosača 53 mm...
Sad kad su falili mjere :lol:
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: (Pri)ručna motalica

PostPostao/la Schultz » Pet tra 25, 2014 10:31 pm

Napraviti ćeš M6 i mir i dobro... Ovo je fina mehanika. Nije ti ovo 3 maj....
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: (Pri)ručna motalica

PostPostao/la Dean » Pet tra 25, 2014 11:55 pm

Schultz napisao:Napraviti ćeš M6 i mir i dobro... Ovo je fina mehanika. Nije ti ovo 3 maj....

Napravi ti M8, nek se vidi da se ima ! :lol:
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: (Pri)ručna motalica

PostPostao/la sonny » Sub tra 26, 2014 12:32 am

Ihhhh...
Dijete Brodogradilišta uvijek ostaje dijete Brodogradilišta ;)
Proširit' ćeš ti već tu centralnu rupu na M12 :lol:
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: (Pri)ručna motalica

PostPostao/la davorin » Sub tra 26, 2014 11:55 am

Malo drugačija motalica koju sam napravio za namotavanje velikih zavojnica transformatora (tamo gdje kalup ne može zbog dimenzija rotirati kod "prave" motalice!), veće količine zavojnica za skretnice i nekoliko zavojnica za elektromagnete zvučnika. U vrijeme serijski izrada zavojnica zaskretnice, radila je na elektro-motorni pogon (motor sa remeno, remenicom i regulatorom okretaja) na pogon motorom iz šivačeg stroja.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 7233
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: (Pri)ručna motalica

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub tra 26, 2014 12:05 pm

Davorine, na koji si način riješio regulaciju okretaja za motor iz šivaće mašine,da li samo preko remenice ili i elektronski? Stalno gledam okolo kako bi to riješio(za snage do 1kW) i vidim na netu hrpu šema sa diakom i triakom naravno vjerojatno postoji mogućnost i sa regulacionim trafom ali ja mislim da bi takav trafo od 1kW bome koštao.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 6187
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: (Pri)ručna motalica

PostPostao/la tubeman » Sub tra 26, 2014 12:07 pm

pedalom koja ide zajedno s tim motorom :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3130
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: (Pri)ručna motalica

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub tra 26, 2014 12:11 pm

A što se krije iza te pedale? ;)
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 6187
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: (Pri)ručna motalica

PostPostao/la davorin » Sub tra 26, 2014 12:11 pm

Regulator je bio onaj koji je regulirao broj okretaja u šivaćem stroju, originalni (sa žičanim reostatom i nožnom pedalom). Cijela ta instalacija je bila iskorištena bez ikakve izmjene. Na slici se vide 2 remenice koje sam radi opreza i raznih kombinacija stavio prilikom konstruiranja, ali uz motor s regulatorom sam uvijek koristio samo manju remenicu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 7233
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: (Pri)ručna motalica

PostPostao/la davorin » Sub tra 26, 2014 12:20 pm

Rukohvat za ručno okretanje se odvije i skine da ne rotira i prijeti udaranjem, a brojač namotaja se montira na kraju osovine pomoću jedne navrtke M12 (kolika je i osovina). Prilikom namotavanja zavojnica za skretnice sam koristio tijela koja su bila blago konusno istokarena (zapravo sam to napravio sam sa turpijom, "iz ruke"! :lol: ), pa bi se zavojnice skinule vrlo lako (čim se uklone pomočne bočne stranice) sa tijela. Namotavao sam po 6 zavojnica bez skidanja (toliko sam imao tijela od tvrdog drveta) sa osovine, što je znatno štedilo vrijeme manipulacije.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 7233
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost