Transcendar OT SE UL 5K:8ohm 10W

Re: Transcendar OT SE UL 5K:8ohm 10W

PostPostao/la davorin » Sub kol 22, 2015 4:49 pm

Možda bi se trafo mogao "nositi" sa UL-spojem i ~13-14 W na frekvenciji od ~30Hz (ili višoj!), ali to treba tek isprobati mjerenjem. Problem bi mogao predstavljati porast struje G2 pri jačim signalima (kroz namotaje koji su zajednički sa anodom) u UL-spoju, a koji bi mogli dovesti do prevelike predmagnetizacije jezgre i drastičnog pada induktiviteta. Mogla bi se doduše smanjiti anodna struja (a time i ukupna struja!), ali time bi došlo do pada snage pa dobit od UL-spoja u odnosu na triodni ne bi bila značajna.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 7233
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Transcendar OT SE UL 5K:8ohm 10W

PostPostao/la deleted user » Sub kol 22, 2015 7:49 pm

Tako sam nesto slicno i mislio. Posto se sve manje vise poslozilo i sve skupa je u podforumu "Prodajem", jos jedna mala "digresija" nece skoditi. Kako u predmetni amp imam namjeru ugraditi 4 prigusnice koje se motaju kod Branka, a kako imam u toj narudzbi i dva interstage trafa prisjetio sam se jedne sheme ampa u A2 klasi. Lik je poprilicno na glasu kao i Andrea Ciuffoli (neki se kunu u njega a neki ga pljuju) tako da njegove projekte i sheme uzimam s rezervom. Evo tog pojacala:

http://www.sarris.info/main/811a-single-ended-triode-power-amp

E sad pitanje na koje vec znam odgovor. :mrgreen: Zasto ovaj izlazni trafo ne valja za taj (takav) amp?
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: Transcendar OT SE UL 5K:8ohm 10W

PostPostao/la davorin » Sub kol 22, 2015 8:31 pm

Nisam siguran za točnost njegovog odabira radne točke elektronke 811A ?
Uz napon napajanja od ~450V i odabrani prednapon od +55V bi anodna struja bila oko ~300mA, a to bi značilo trajnu disipaciju od ~130 W!?
Za maksimalno dozvoljenu trajnu disipaciju (bez prisilnog hlađenja) od ~45W bi anodna struja trebala biti ~100mA, a prednapon oko +27~28V (iskustvo iz pokusa).
Ukoliko se u Ua/Ia karakteristici elektronke 811A ucrta radni pravac od Ra=5kOhma (točke Ia=190mA i Ua=900V), maksimalni vršni izmjenični napon je nešto manji od ~600Vpp, vršna izmjenična struja ~160mApp, a nominalna izlazna snaga na elektronci ~9W (na zvučniku ne više od ~7,5-8W).
Ako se zanemari činjenica da je trafo projektiran za maksimalnu DC struju od 90mA (navedena kalkulacija je za 100mA!), cijela pobuda je sa strujom rešetke u klasi A2 (~40-50mApp) što će sigurno tražiti jaku elektronku u pobudi, a ukupna izobličenja tolika da će biti nužna globalna povratna veza.
Sa elektronkom 12 E1 se dobije izlazna snaga na zvučniku ~8-9W (~10-11W na anodi), a cijela pobuda je u A1 klasi bez struje rešetke i ne traži neku posebno snažnu elektronku u predstupnju.
Za 811A bi se trebalo uzeti izlazne transformatore nižih impedancija pa bi se sa trafom od Ra=3500 Ohma dobilo na izlazu ~13W, sa trafom od Ra=3000 Ohma bi snaga bila ~15W, a sa trafom od Ra=2500 Ohma bi snaga iznosila respektabilnih ~18W. Pobuda bi u tom slučaju trebala biti vrlo niske impedancije i većeg strujnog kapaciteta, ali onda bi se to i isplatilo.
INTERSTAGE transformatori koje sam projektirao, a Branko (ODEON) namotao su predviđeni za maksimalne struje od ~30mA i ne bi bili korisni u gore navedenom izlaznom stupnju.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 7233
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Transcendar OT SE UL 5K:8ohm 10W

PostPostao/la deleted user » Sub kol 22, 2015 8:38 pm

Po neznam koji put zahvaljujem na iscrpnom pojasnjenju. :clap: Odluka je onda jasna. Treba pricekati prigusnice kod Branka i quad 12E1 elektronki da se dokotrljaju iz Australije...
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: Transcendar OT SE UL 5K:8ohm 10W

PostPostao/la audio kutak » Sub kol 22, 2015 9:42 pm

a ti si taj koji ih je kupio.... aha.... :think:

nadam se da će to biti jedan jako dobar projekt... i da češ ga donijeti na neki idući TF...
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: Transcendar OT SE UL 5K:8ohm 10W

PostPostao/la deleted user » Sub kol 22, 2015 10:48 pm

audio kutak napisao:a ti si taj koji ih je kupio.... aha.... :think:

nadam se da će to biti jedan jako dobar projekt... i da češ ga donijeti na neki idući TF...


:o Ako mi je netko s foruma dizao bid neka odmah kaze ili zauvijek suti! :shhh:

BTW, oni tvoji "srebrni cilindri" oznake (M) od 25uF 440VAC ce ici kao prvi kondovi u ispravljacu. ;)

Ovi:

Slika
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: Transcendar OT SE UL 5K:8ohm 10W

PostPostao/la audio kutak » Ned kol 23, 2015 12:54 am

;) bilo je i vrijeme da se nešto napravi sa tim...
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: Transcendar OT SE UL 5K:8ohm 10W

PostPostao/la deleted user » Ned kol 23, 2015 8:23 pm

Imam na skladistu i odredjenu kolicinu ruske "fi puta oko" verzije WE310A koja ima oznaku 10J12S (ili ispravnije 10Ž12S). Kako bi se navedene elektronka ponasala na mjestu driverice umjesto 6S45P-EV buduci se "gurui kunu" u WE310A kao "the" drivericu za 300B? Naravno, nit je 10J12S WE310A, nit je 12E1 300B. :lol:
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: Transcendar OT SE UL 5K:8ohm 10W

PostPostao/la davorin » Ned kol 23, 2015 8:38 pm

Sigurno lošije, a pogotovo ukoliko budeš koristio INTERSTAGE trafoe.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 7233
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Transcendar OT SE UL 5K:8ohm 10W

PostPostao/la deleted user » Ned kol 23, 2015 9:13 pm

davorin napisao:Sigurno lošije, a pogotovo ukoliko budeš koristio INTERSTAGE trafoe.


Davorine nemam namjeru koristiti interstage trafo u ovoj konstrukciji, on se spominjao u opciji A2 klase s 811A u kombinaciji koja je otpala. Interstage trafi ce tako ostati za ono za sto su od pocetka i namijenjeni, SE 813 sa E235L u drajvu preko istih.
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Prodajem

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 0 gostiju