Visaton B 200 samogradnja Solo 50

Visaton B 200 samogradnja Solo 50

PostPostao/la Edison » Ned ožu 06, 2022 10:59 pm

Prodajem zvucnike s Visatonovim B 200 sirokopojasnim jedinicama.

Zvucnici su bazirani na Vistonovom projektu Solo 50. Zvucnike smo radili prijatelj i ja. Nesto su unaprijedjeni u odnosu na originalnu konstrukciju. U originalu je koristen MDF od 19mm debljine, a mi smo koristili deblji, od 25mm. Kutija interno ima vise pojacanja u odnosu na originalnu, i neka pojacanja su postavljena pod kutem. U originalu je sve pod 90°. Basrefleks otvor je postavljen na prednju stranu.

Evo kako izgleda Visatonov prijedlog kutije:

solo50_ex.jpg


Evo skice ovog sto smo mi napravili:

Solo-1.JPG


Evo kako izgleda basrefleks cijev:

br25_50.jpg


Frekvencijska karakteristika i impedancija zvucnika B 200:

solo50_fs.gif


A evo i kutija, dimenzije su im sirina 270mm, dubina 310mm i visina 910mm

B200-064.jpg


Ali to nije sve, uz zvucnike idu i posebno napravljene kutijice s visokotoncima. Mogu se postaviti na ove zvucnike, a i ne moraju, prema zelji...

B200-068.jpg


Visokotonci su takodjer Visatonovi, imaju ugradjen otpornicki ateunator i kondenzator. Kutijice imaju tri siljka i jednostavno se postavljaju na osnovne kutije. Usmjerenje i polozaj prema prednjoj ploci postavlja korisnik prema svojim zeljama i uvjetima u slusaonici. Uz ove visokotonce ide i kabel kojim se spajaju na osnovne kutije.

Sve je objasnjeno na sljedecim fotografijama:

B200-074.jpg


B200-076.jpg


Tehnicke karakteristike zvucnika i projekta Solo 50 mozete naci na Visatonovim stranicama.

Zvucnici imaju sklop slican skretnici koji u biti sluzi da sto vise izravna krivulju impedancije (6 Ohma). Zbog toga odlicno rade s cjevnim pojacalima. Iza su dvostruki prikljucci za kabele (tako da se mogu spojiti i dodatni visokotonci). Kao sto se vidi, zvucnici su crne mat boje.

Zasto ih prodajem? Najradje ne bih, ali moram. Nemam kamo s njima, veliki su. Nakon preuredjenja stana nema mjesta za njih, a da stoje negdje uskladisteni, steta bi bilo...

Kako sviraju? Jako dobro. Laki su za pogon, odlicno idu i uz tranzistorska i uz cjevna pojacala. Basa ima dovoljno. Zvuk je "gospodski". Jos bolje sviraju ako se postave na niske stalke, 15-20 cm je idealno.

Zvucnici vec imaju koju godinu i na par mjesta bi trebalo malo popraviti finish. Nista sto svaki DIY-er ne bi sredio za par sati rada. U biti, najbolje bi ih bilo prelakirati. Ali sasvim dobro mogu se koristiti i kakvi su sada.

Cijena: 3.000 kn. Mislim da je realna, samo jedna jedinica je 176€ do 200€, zavisno gdje se nabavlja. MDF od 25 mm nije jeftin, a dosta ga i ide u ove kutije. Dodatni visokotonci su bonus. Ima i boljih zvucnika od ovih, ali tesko za tu cijenu...

Zvucnici su veliki i teski pa mi se cini da je realna opcija preuzimanja na licu mjesta u Rijeci.

B200-079.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Visaton B 200 samogradnja Solo 50

PostPostao/la drz » Uto ožu 08, 2022 10:20 am

Koji model visokotonca je to? Nikad nisam vidio takav Visaton. Vise lici na Monacor dt28...
drz
 
Postovi: 119
Pridružen: Ned pro 15, 2013 8:29 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Visaton B 200 samogradnja Solo 50

PostPostao/la Edison » Uto ožu 08, 2022 11:09 am

drz napisao:Koji model visokotonca je to? Nikad nisam vidio takav Visaton. Vise lici na Monacor dt28...


U pravu si. Bit ce da je to bas taj Monacor.

Dodatne kutijice s visokotoncima je radio prijatelj, ja sam sudjelovao u radu oko velikih kutija. Stoga i ne znam detalje oko visokotonaca. U biti oni nisu nuzno potrebni B 200 zvucniku. I bez njih ima sasvim dovoljno visokih. Ako se slusa s jeftinijim pojacalima (pocetni modeli Marantza, NAD-a, Rotela...) koja su sama po sebi malo "vristava", visokotonci apsolutno ne trebaju. Kada se slusa s kvalitetnijim pojacalima, ovi visokotonci mogu malo pomoci, osjeti se kao da ima nesto vise dinamike nego kad ih nema.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Visaton B 200 samogradnja Solo 50

PostPostao/la Edison » Sub ožu 19, 2022 1:02 am

Nikog ne zanimaju ovi zvucnici?
Ili je cijena previsoka? :think:
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Visaton B 200 samogradnja Solo 50

PostPostao/la Markenzi » Sub ožu 19, 2022 9:08 pm

Mislim da je cijena i više nego korektna ;)
Markenzi
 
Postovi: 10
Pridružen: Sub srp 27, 2019 11:09 pm
Lokacija: Marija Bistrica, Croatia


Vrati se na: Prodajem

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 0 gostiju