555 tajmer za postepeno podizanje napona

555 tajmer za postepeno podizanje napona

PostPostao/la audio kutak » Sub ožu 08, 2014 10:14 pm

molio bih nekoga da mi skicira ili posta link gdje bih mogao napraviti uređaj sa 2-3 releja te da mi tajmer okine nakon
1 minute jedan relej pa nakon 2 minute drugi.... trebao bih podizanje sa recimo 30% napona pa na 60% pa 100%

napon je 400v a struja max 100mA...

hvala sa razumjevanjem
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: 555 tajmer za postepeno podizanje napona

PostPostao/la Edison » Sub ožu 08, 2014 10:54 pm

Mozes napraviti "na pedale" s NE555 timerom, prvi okine nakon 60 sekundi i pusti 30% napona i okine drugi sklop isto s NE555, koji broji svojih 60 sekundi, a tako onda i treci stupanj... Imas tri jednaka timera s 555. Sigurno ima i jednostavnijih rjesenja, ali ovo bi sigurno radilo bez puno filozofije. Pazi s kavkim relejem ces prekidati 400V, pogotovo ako se radi o DC.

Ako nije tajna, kakav je to sklop koji treba tako postepeno pripustanje napona? :think:
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: 555 tajmer za postepeno podizanje napona

PostPostao/la audio kutak » Sub ožu 08, 2014 11:16 pm

hvala na odgovoru edisone.... tako nešto sam i zamislio samo nisam dovoljno tehnički potkovan,
nisu to krave i ovce... :lol:

kako da računam otpore za smanjenje napona i njihovu snagu?

pitanje je što sa prvim relejem nakon što se upali drugi? jel taj ostaje uključen cijelo vrijeme ili ga mogu
isključiti nakon što okine drugi, tj. kako to izvesti? nema potrebe da prvi ostaje uključen...

razmišljam napraviti neki univerzalni uređajčič ... otom potom, ako uspijem zgotoviti to
u jednu smislenu cijelinu, da je mali, jeftin i da radi kak bog zapoveda ;)
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: 555 tajmer za postepeno podizanje napona

PostPostao/la Edison » Sub ožu 08, 2014 11:48 pm

audio kutak napisao:kako da računam otpore za smanjenje napona i njihovu snagu?


Najbolje uz pomoc Ohmovog zakona. Taj je jos uvijek na snazi... ;)

audio kutak napisao:pitanje je što sa prvim relejem nakon što se upali drugi? jel taj ostaje uključen cijelo vrijeme ili ga mogu
isključiti nakon što okine drugi, tj. kako to izvesti? nema potrebe da prvi ostaje uključen...


Tesko je reci. Ne zna se sto radis, ne zna se ulaz, izlaz, sto ces uopce preklapati... To moras sam smisliti, jedino ti znas cijeli sklop...

audio kutak napisao:razmišljam napraviti neki univerzalni uređajčič ... otom potom, ako uspijem zgotoviti to
u jednu smislenu cijelinu, da je mali, jeftin i da radi kak bog zapoveda ;)


Morat ces jos malo razmisljati. Ovo sto si do sad iznio, nije univerzalno. A nikako ne moze biti ni malo... Razmisli, za ubit 280V u prvom koraku (30% od 400V) pri 100mA treba ti otpornik na kojem ces disipirati 28W. Morat ces koristiti neki od 100W, a takve nisam vidio bas malene. I sto ces s tih 30W topline u univerzalnom uredjaju... to si valjda vec smislio... ;) Meni to nekako ne mirise na dobro...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: 555 tajmer za postepeno podizanje napona

PostPostao/la sonny » Sub ožu 08, 2014 11:54 pm

Kasnjenje se najjednostavnije odradi s recimo BS170, dva otpornika i jednim malim elektrolitom. To te kosta doslovno par kuna....
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: 555 tajmer za postepeno podizanje napona

PostPostao/la audio kutak » Ned ožu 09, 2014 12:51 am

Edison napisao:Tesko je reci. Ne zna se sto radis, ne zna se ulaz, izlaz, sto ces uopce preklapati... To moras sam smisliti, jedino ti znas cijeli sklop...

na ulazu je 400 v DC (ili 300v, to sada nije bitno) i 50-100 mA maksimalno a na izlazu je "trošilo"

volio bih da kod uključenja napon bude recimo 200v nakon 30 sec 300 v pa onda nakon 30 sec 400v

eto, jednostavnije ne mogu iznesti ideju, preklapati će se taj napon od max 400 v i max 100 mA, to je nekih 40VA

sonny napisao:Kasnjenje se najjednostavnije odradi s recimo BS170, dva otpornika i jednim malim elektrolitom. To te kosta doslovno par kuna....

nije meni problem uzeti jedan 555 i srediti kašnjenje nego problem kako to spojiti u postepeno dizanje napona

u svakom slučaju, molim da mi nacrtaš kako si to zamislio sa BS170 ili da mi daš neki link da proučim malo
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: 555 tajmer za postepeno podizanje napona

PostPostao/la audio kutak » Ned ožu 09, 2014 12:59 am

molba, nisam baš na ti sa pisanjem engleskog.... kako se to stručno kaže na engleskom:

"postepeno dizanje napona" ili da guglam nešto drugo?
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: 555 tajmer za postepeno podizanje napona

PostPostao/la joe dalton » Ned ožu 09, 2014 1:01 am

Mislim da ti je to najjednostavnije izvesti sa trafom sa više izvoda na sekundaru i preklapanjem na AC strani. Kao što je već napisao Edison isklapanje istosmjerne struje može biti problematično pogotovo pod induktivnim opterećenjem.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2562
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: 555 tajmer za postepeno podizanje napona

PostPostao/la audio kutak » Ned ožu 09, 2014 1:29 am

vidiš, vidiš.... svakako se prilikom motanja trafoa stavi još na sekundar 2, 3 izvoda i bila bi dovoljna 2 releja za to....
kod uključenja je odmah napon sa 1 izvoda, ukjluči se 1 relej i prebaci na 2 izvod te poslije uključi 2 relej i prebaci na
3 izvod i imamo puni napon...

kako izvesti da se prvi relej iskluči nakon uključenja drugog?
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: 555 tajmer za postepeno podizanje napona

PostPostao/la sonny » Ned ožu 09, 2014 12:44 pm

audio kutak napisao:nije meni problem uzeti jedan 555 i srediti kašnjenje nego problem kako to spojiti u postepeno dizanje napona
u svakom slučaju, molim da mi nacrtaš kako si to zamislio sa BS170 ili da mi daš neki link da proučim malo

Ja sam pričao oko sklopa s tranzistorom, ostalo rješiš relejima...
Edison te je upozorio oko priče s disipacijom na otpornicima...
No, u svakom slučaju, ovako sam ja to riješio u PCL ampu...
Uostalom, mislim da je slika ostatka sheme (dio oko otpornika i spajanja releja) u originalnoj temi...

Slika
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar


Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost