HV ISPRAVLJAČICA

Re: HV ISPRAVLJAČICA

PostPostao/la davorin » Pet lip 07, 2013 12:29 am

tom_hifi napisao:Odličan posao, lijepo to izgleda, a vjerujem da odrađuje još i bolji, a i dugotrajniji posao.

Inače, koliko su originalne ispravljačice imale cca vijek trajanja?

Vjerujem da im je radni vijek iznad 16000 sati, kao i većini odašiljačkih i profesionalnih elektronki, ali u trajnom radu je to tek oko 2 godine.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 7233
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: HV ISPRAVLJAČICA

PostPostao/la tubeman » Pet lip 07, 2013 9:34 am

to ćemo (će mo / ćem o / ć emo :) ) još vidjeti.
Danas ću vjerojatno dovršiti još tri pa ću probati spojiti na neki trafo od barem 1500 Volti da vidimo kako to radi.
Malo sam gledao parametre originalne cijevi, i prema spoju visoki napon u originalnom sklopu ne bi trebao biti viši od 3.000 V na sekundarima, dakle max 4.000 V na anodama u radu.
To bi ovaj sklop trebao s lakoćom odraditi.
Vidjeti ćemo (ili mirisati ) sutra.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3130
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: HV ISPRAVLJAČICA

PostPostao/la tubeman » Ned lip 09, 2013 7:45 pm

Da je neka vrhunska zabava lemiti ŠEST istih dosadnih sklopova - NIJE!!!!
Ali konačno sam ih danas dovršio.
Sada ostaje još sat vremena da se iskroje "obline", napaše anoda i grlo.
Još jedan komad posla je zalijevanje grla epoksidom ili poliesterskom smolom.
Ali to je već novi (valjda i zadnji) nastavak :) :)

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3130
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: HV ISPRAVLJAČICA

PostPostao/la davorin » Ned lip 09, 2013 7:49 pm

Jako lijepo i uredno!
Vjerujem da si se već sjetio, ali prije probe/rada odspoji sve spojeve žica sa postojećeg transformatora za grijanje ispravljačica.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 7233
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: HV ISPRAVLJAČICA

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned lip 09, 2013 7:53 pm

Napravi CNC za lemljenje. Ne znam meni bi bilo možda zabavno lemiti tako nešto, mozak na pašu nakon prvih par pločica i lemi. :lol:
Evo sada znam di bi mogao sušiti drvo kada nabavim par kubika. :lol:
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 6187
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: HV ISPRAVLJAČICA

PostPostao/la tubeman » Ned lip 09, 2013 8:29 pm

davorin napisao:Jako lijepo i uredno!
Vjerujem da si se već sjetio, ali prije probe/rada odspoji sve spojeve žica sa postojećeg transformatora za grijanje ispravljačica.


Zar si sumnjao ?? :) :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3130
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: HV ISPRAVLJAČICA

PostPostao/la davorin » Pon lip 10, 2013 2:44 pm

Neke od Si-"ispravljačica" koje su ugrađivane u odašiljače kao zamjena za živine HV-ispravljačice DCG4/1100 (10kV-PIV/0,25A). Korištene su diode BY238 (800V-PIV/0,5A) sa djeliteljima napona s otpornicima(560kOhma-nema paralelnih kondenzatora!) i VN-Si diode od firmi SEMIKRON i BBC.
Na žalost nemam ništa gotovo od zamjena za jače ispravljačice, da ti uštedim posao! :)
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 7233
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: HV ISPRAVLJAČICA

PostPostao/la tubeman » Pon lip 10, 2013 5:12 pm

Kad već slikamo diode, onda evo još malo:
Slika
Ova na dnu je mjera za procjenu veličine :) :) :)
Na žalost, imam samo te tri :(
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3130
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: HV ISPRAVLJAČICA

PostPostao/la davorin » Pon lip 10, 2013 5:23 pm

Diode sa slike bi bile dobra zamjena po nazivnoj struji (2,3A), ali im je PIV(~6,7kV) definitivno premali za zamjenu elektronke 872 (872A i sličnih ili nešto malo jačih ispravljačica; PIV=10kV). Kakva šteta, pogotovo ako se uzme u obzir da bi trebale raditi u uređaju koji nema prigušnicu u filtraciji pa i nema povratnih naponskih udara prilikom gašenja.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 7233
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: HV ISPRAVLJAČICA

PostPostao/la tubeman » Pon lip 10, 2013 6:06 pm

No, nisu one niti kandidati.
Međutim, zanimljivo je to da su takve ugrađivane u RIZ-ove kilovatne odašiljače (3CX3000F) s 4.000 V na anodi.
A u ispravljaču je bila ogromna prigušnica.
Imam i to negdje.
Svojedobno sam imao dva takva kompletna odašiljača u garaži. plus još jedan u rinfuzi.
Dio "strateških" stvari je završio u klubu, a s ostatkom sam se mučio dosta vremena :)
Višak transformatora sam ispoklanjao, a ostalo još nešto zavojnica, kondenzatora i "sitnih" i većih dijelova :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3130
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost