Atenuacija signala optocouplerom

Re: Atenuacija signala optocouplerom

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon pro 14, 2020 11:46 pm

Kažeš da pot ne trpi DC pa možda da se uzme neki malo jači treba izračunati koliko struje teče kroz njega u najnepovoljnijem položaju, jer nije da se potovi ne koriste u tamo di teče DC struja i rade sasvim ok.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 6187
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Atenuacija signala optocouplerom

PostPostao/la Edison » Pon pro 14, 2020 11:53 pm

dadod napisao:LED nema tromost, bar ne taj koji se koristi u ovim opto kaplerima, to nisu novi visokoucinoviti LEDovi s dodanim elektroluminiscetnim materijalom.


Ne znam kakvi se LED-ovi koriste u optokaplerima, ali neku tromost, ili kasnjenje, moraju imati. Samo idealni elementi reagiraju trenutno, a takvih nema. I foto-otpornik bi trebao imati neku "tromost". Prije je to bila i poprilicna tromost, ali se razvojem tehnologije to jako skratilo. Kakva je sitaucija tocno unutar tih optokaplera, ne bih znao, ali sigurno da male "zadrske" imaju... Koliko su relevantne za ovaj slucaj, ne znam, samo pretpostavljam.
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Atenuacija signala optocouplerom

PostPostao/la grunf » Uto pro 15, 2020 12:28 am

evo malo štiva da vidite da to nije jednostavno (mislim na LDR) pa onda možemo krenuti u raspravu,ima zanimljivih stvari o impendancama ostalih stupnjeva, o napajanju LED-ice, temp.kompezaciji,izobličenjima ...

sam N.Pass je rekao da dodaju drugi harmonik šta potvrđuje onu Borkovu da 'bojaju' zvuk

u PDF je preporuka za drugi tip LDR-a NSL-32SR3S da se izbjegnu izobličenja i skroz je drugačija shema nego ova s velikog diy. koja ima izobličenje od 0,1% na ulaznih 2V po autoru koji je koristio NSL-32SR2S koji ima najmanji Ron otpor

isto tako nije direktna zamjena za klasični pot. jer su neki imali problem nakon ugradnje u pojačalo jer više nisu mogli utišati zvuk ili pojačanje odmah skače na dodir pota ili nejednakosti kanala ,sve to piše u onih 574 strane na velikom diyu mada je meni najviše informacija dao ovaj PDF od 9 strana
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 3014
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Atenuacija signala optocouplerom

PostPostao/la gilhooley » Uto pro 15, 2020 8:35 am

Ono što sam izbjegao je upravo ovo... Nabadanje i teoretizacija, dvojbe, sumnje i propitivanja.

Cijevi nemaju bojanje zvuka i drugi harmonik?

Za razliku od vas ja sam to napravio.
Haba, haba, haba...
Avatar korisnika
gilhooley
 
Postovi: 2126
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 4:27 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Atenuacija signala optocouplerom

PostPostao/la drz » Uto pro 15, 2020 10:45 am

gilhooley napisao:Ono što sam izbjegao je upravo ovo... Nabadanje i teoretizacija, dvojbe, sumnje i propitivanja.

Cijevi nemaju bojanje zvuka i drugi harmonik?

Za razliku od vas ja sam to napravio.



:lol: :lol: :lol:
drz
 
Postovi: 119
Pridružen: Ned pro 15, 2013 8:29 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Atenuacija signala optocouplerom

PostPostao/la Edison » Uto pro 15, 2020 11:28 am

gilhooley napisao:Ono što sam izbjegao je upravo ovo... Nabadanje i teoretizacija, dvojbe, sumnje i propitivanja.

Cijevi nemaju bojanje zvuka i drugi harmonik?

Za razliku od vas ja sam to napravio.


Neka si. :)

Mene zanima pa bih i ja to volio sloziti i poslusati. Nazalost, nema bas previse zainteresiranih za grupnu kupovinu.
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Atenuacija signala optocouplerom

PostPostao/la gilhooley » Uto pro 15, 2020 11:34 am

Pretpostavio sam da je GB gotovo nemoguć baš zbog stalnog tamburanja i drkanja je li skupo ili nije ili ima li izobličenja ili nema.

Ovo je ponavljam hobby i ne vjerujem da itko kruva od ovog zarađuje, stoga stvari treba uzimati SPORTSKI.

Isto kao kad voziš 150 gdje je ograničenje 60 na sat... Pa i kaznu onda prihvatiš SPORTSKI...

Izgleda je cost/income ratio bitniji od znatiželje i igranja...
Haba, haba, haba...
Avatar korisnika
gilhooley
 
Postovi: 2126
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 4:27 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Atenuacija signala optocouplerom

PostPostao/la davorin » Uto pro 15, 2020 11:41 am

gilhooley napisao:Ono što sam izbjegao je upravo ovo... Nabadanje i teoretizacija, dvojbe, sumnje i propitivanja.

Cijevi nemaju bojanje zvuka i drugi harmonik?

Za razliku od vas ja sam to napravio.

Nisi se dobro izrazio!?
HI-END gurui "čuju" kako se zvuk "oboja" promjenom mrežnog utikača razvodne letve koja se uključuje u zid, a ti spominješ tako drastične aktivne elemente kao što su cijevi!? :lol:
Svi aktivni elementi koji pojačavaju imaju nekakav utjecaj na zvuk, bez obzira radi li se o elektronkama ili poluvodičima. Većina ljudi se češće susretne sa lošim, ili prosječnim uređajima sa elektronkama nego sa jednako lošim poluvodičkim uređajima pa su skloni generalizacijama i proglašavati sve uređaje sa elektronkama umnoživačima drugog harmonika sa naglašenim "koloriranjem" zvuka.
Analogno tome bi se zbog uobičajene upotrebe negativne povratne veze i njenim utjecajem na dinamiku zvuka poluvodički uređaji mogli vulgarno nazivati "kompresorima"! :lol:
Da ne spominjem da je svako korištenje velike negativne povratne veze zapravo narušavanje prirodne harmonijske strukture zvuka (negativna povratna veza djeluje samo na parne harmonike, a preostanu samo neparni!).
Dodatno je tu i mikro-mompresijski efekt svakog FET-a uzrokovan samom njegovom konstrukcijom (naglo povećanje struje povećava poprečni otpor što ga donekle i štiti od termalnog uništenja).
Svakako da svaki element na putu signala utječe na njega, ali čujemo li to u praksi, i možemo li to uopće izmjeriti je sasvim druga priča.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 7234
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Atenuacija signala optocouplerom

PostPostao/la Khadgar2007 » Uto pro 15, 2020 12:22 pm

Pa recimo neki zarađuju od "hobija"...recimo... :roll:

Cost/income je veoma bitan i zadnjih par godina ne eksperimentiram sa ničime previše što i rezultira mojim malim brojem postova na forumu.

Ali evo ako može ja ću uzeti onda 8 komada(ili 10 ako je lakše za narudžbu). Naravno podrazumijeva se da će onaj koji naruči i upariti ih.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 6187
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Atenuacija signala optocouplerom

PostPostao/la Edison » Uto pro 15, 2020 12:51 pm

gilhooley napisao:Izgleda je cost/income ratio bitniji od znatiželje i igranja...


Iako sam mator, jos uvijek se volim igrati. :dance: Ali, opet, moram gledati i na cijenu ulaznice za "zabavni park". Ja bih to probao, jer me iskreno zanima. Nije mi interesantno da bih u buducnosti s time zamijenio sve svoje potenciometre (koliko ih imam, to bi bilo nemoguce). Ali eto, zanima me. Znatizelja...

Khadgar2007 napisao:Cost/income je veoma bitan...

Ali evo ako može ja ću uzeti onda 8 komada(ili 10 ako je lakše za narudžbu). Naravno podrazumijeva se da će onaj koji naruči i upariti ih.


I ja bih uzeo 8 komada. Imam vremena pa ih mogu i upariti, ali volio bih da ih netko drugi naruci, mrzim se natezati s carinom... Ako bi netko narucio neku isplativu kolicinu, ja bih uzeo 8 komada, a mogu ih upariti i poslati svima u HR, ne smeta mi toliko posta kao carina... ;)

Za sad imamo:
Khadgar - 8 kom.
Edison - 8 kom.
Tom - ?
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

davorin pregledava forum i 0 gostiju